অতনু দাস

অসমীয়া ৱিকিপিডিয়াৰ পৰা
Jump to navigation Jump to search
অতনু দাস
Atanu Das
ব্যক্তিগত তথ্যাৱলী
ৰাষ্ট্ৰীয়তা ভাৰতীয়
জন্ম ০৫ এপ্ৰিল, ১৯৯২
পশ্চিমবঙ্গ, ভাৰত
ক্ৰীড়া
ক্ৰীড়া আৰ্চাৰী

অতনু দাস (জন্মঃ ৫ এপ্ৰিল ১৯৯২) হৈছে এজন ভাৰতীয় ধনুৰ্ধৰ।[1] তেঁও আৰ্চাৰীৰ ল'ৰাৰ একক, দলগত ৰিকাৰ্ভ আৰু মিশ্ৰ ইভেণ্টত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। তেঁও ২০০৮ চনত প্ৰথম আন্তৰ্জাতিক খেলত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।[2] বৰ্তমান বিশ্ব আৰ্চাৰীত তেঁওৰ ২২ তম স্থান দখল কৰি আছে।[3]

উল্লেখযোগ্য ঘটনা সমূহ[সম্পাদনা কৰক]

২০১৩ চনত কলম্বিয়াত অনুষ্ঠিত বিশ্বকাপ মিশ্ৰ দল ইভেণ্টত অতনুৱে দীপিকা কুমাৰীৰ লগত এটি ব্ৰঞ্জ পদক পাইছিল। বৰ্তমান তেঁও কলিকতাস্থিত ভাৰত পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পৰেচন লিমিটেডত চাকৰি কৰে।[4]

অতনু ভাৰতৰ এজন আশাপ্ৰদ প্ৰতিভা, তেঁও মাত্ৰ ১৪ বছৰ বয়সৰ পৰাই ধনুৰ্বিদ্যাৰ প্ৰশিক্ষন আৰম্ভ কৰিছিল। ২০০৮ চনত তেঁও টাটা আৰ্চিৰী একাডেমিত ভৰ্ত্তী হয় আৰু তাত তেঁওক কোৰিয়ান প্ৰশিক্ষক লিম চাই উঙে প্ৰশিক্ষন প্ৰদান কৰিছিল।

অন্যান্য সাফল্য[সম্পাদনা কৰক]

  • 2 পুৰুষৰ একক ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, ছিনিয়ৰ নেচনেল আৰ্চাৰী চেম্পিয়নশ্বিপ, ভাৰত, ২০১৪[5]
  • 3 পুুৰুষৰ দলগত ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, এছিয়ান আৰ্চাৰী গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্স, থাইলেণ্ড, ২০১৩ [সংগী ৰাহুল বন্দ্যোপাধ্যায় আৰু বিনোদ ছউয়ান্সি][6]
  • 3 ৰিকাৰ্ভ মিশ্ৰ দল বিভাগ, এছিয়ান আৰ্চাৰী গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্স, থাইলেণ্ড ২০১১ [সংগী বোম্বাইলা দেৱী লাইশ্ৰাম][6]
  • 3 পুৰুষৰ একক ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, এছিয়ান আৰ্চাৰী গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্স, থাইলেণ্ড, ২০১৩[6]
  • 1 ৰিকাৰ্ভ মিশ্ৰ দল বিভাগ, তৃতীয় এছিয়ান গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্স, ঢাকা, বাংলাদেশ, ২০১১ [সংগী ৰিমিল বুৰিউলি][7]
  • 3 পুৰুষৰ দলগত ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, তৃতীয় এছিয়ান গ্ৰেণ্ড প্ৰিক্স, ঢাকা, বাংলাদেশ, ২০১১[7][8]
  • 1 পুৰুষৰ দলগত ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, ৩৪তম নেচনেল গেমছ, জামছেদপুৰ, ভাৰত ২০১১[9]
  • 3 পুৰুষৰ দলগত ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, ৩১ তম ছাহাৰা ছিনিয়ৰ নেচনেল আৰ্চাৰী চেম্পিয়নশ্বিপ, বিজয়উৰা, ভাৰত, ২০১১
  • 2 জুনিয়ৰ ল'ৰাৰ দলগত ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, য়ুথ ৱৰ্ল্ড চেম্পিয়নশ্বিপ, পোলেণ্ড, ২০১১[7]
  • 1 ল'ৰাৰ দলগত ৰিকাৰ্ভ বিভাগ, ৩৩ তম জুনিয়ৰ নেচনেল আৰ্চাৰী চেম্পিয়নশ্বিপ, নতুন দিল্লী, ভাৰত ২০১০

তথ্য সংগ্ৰহ[সম্পাদনা কৰক]

  1. "World Archery - Atanu Das". World Archery Federation. http://worldarchery.org/athlete/7295/atanu-das। আহৰণ কৰা হৈছে: 3 November 2015. 
  2. "Atanu Das". http://worldarchery.org/athlete/7295/atanu-das। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-03. 
  3. "World Ranking | World Archery". http://worldarchery.org/world-ranking। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-26. 
  4. "Bharat Petroleum Corporation Directors Report | Bharat Petroleum Corporation Ltd Directors Report". http://economictimes.indiatimes.com/bharat-petroleum-corporation-ltd/directorsreport/companyid-11941.cms। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-26. 
  5. "National archery: Maiden title for Dindor" (en ভাষাত). The Hindu. 2014-10-19. ISSN 0971-751X. http://www.thehindu.com/sport/other-sports/national-archery-maiden-title-for-dindor/article6517143.ece. 
  6. 6.0 6.1 6.2 Minded, Sports. "The Southeast Asian Games - News: 1st Asian Archery Grand Prix (World Ranking Tournament)". http://southeastasiansports.blogspot.in/2013/03/1st-asian-archery-grand-prix-world.html। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-26. 
  7. 7.0 7.1 7.2 "Indian Archery". http://www.indianarchery.info/achivement.aspx। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-03. 
  8. "International Achievements : Archery Association of India". http://www.indianarchery.info/htdocs/achvmnts.htm। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-26. 
  9. "Indian Archery". http://www.indianarchery.info/results.aspx। আহৰণ কৰা হৈছে: 2015-11-03.